Şeker TV’den 37 saat canlı yayın, 500 bin izlenme

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, baro teklifinin 5 gün süren Adalet Komisyonu görüşmelerini 37 saat canlı yayınladı. Şeker TV’nin yayınları yaklaşık 500 bin kişiye ulaşırken, yayını izleyenler arasında AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da yer aldı. CHP’li Şeker, “AK Partili milletvekilleri de yayını takip ediyor. Özgür gazetecilik sağlanana kadar yayınlar devam edecek” dedi.

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, TBMM’deki anayasa değişiklik teklifinin 2017 yılındaki görüşmeleri sırasında başlattığı canlı yayınları “Şeker TV” üzerinden sürdürüyor. Bugüne kadar birçok yasa teklifinin görüşmelerini internet üzerinden yayınlayan Şeker, milyonlarca kişiye ulaştı. CHP’li Şeker en son AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzası ile hazırlanan “çoklu baro” teklifinin 5 gün süren Adalet Komisyonu görüşmelerini Facebook, Twitter ve Periscope üzerinden canlı yayınladı.

ÖZKAN ŞEKER TV’DEN BAROLARA SESLENDİ

TBMM Adalet Komisyonu’nda 2 Temmuz Perşembe günü saat 16.00’da başlayan görüşmeler, 6 Temmuz Pazartesi saat 03.15’te sona erdi. 5 gün süren görüşmeler tam 52 saat sürdü. Görüşmelerin 37 saatini canlı olarak kamuoyu ile paylaşan Ali Şeker, aynı zamanda komisyona katılma talebi ile Meclis’in Çankaya girişinde bekleyen çok sayıda baro başkanının bulunduğu alandan da canlı yayınlar yaptı. Hatta AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan komisyon toplantısında, Şeker TV üzerinden baro başkanlarına seslendi. Özkan, “Şeker TV’nin, baro başkanlarına bizlerin seslerimizi ulaştırdığına inanıyorum, bu noktada ben onlara sesleniyorum: Elbette toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı var, elbette farklı fikirler olacak, elbette baro başkanları meslektaşlarımızın antidemokratik de olsa, belki çoğulcu nitelikte olmasa da görüş ve düşünceleriyle beraber şekilleniyor. Bu anlamda, bizler çalışmamızı yaptık ve son şeklini verdik” dedi.

Komisyondan tek yayın yapan Şeker TV’nin görüntüleri, haber ajansları tarafından kaynak gösterilerek kullanılırken, görüşmeleri takip etmek isteyen baro başkanları, milletvekilleri ve vatandaşların da tek adresi oldu. Hatta AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da zaman zaman yayına katılarak görüşmeleri takip ettiği görüldü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bir not kağıdına “Bülent Turan da Şeker TV izliyor” notu yazarak bunun Şeker TV kameralarına gösterdi.

ŞEKER: AK PARTİLİ VEKİLLERDE CANLI YAYINLARI İZLİYOR

CHP’li Şeker, Meclis’ten yaptığı canlı yayınların erişiminin haber ajanslarının da paylaşması ile çok sayıda kişiye ulaştığına dikkat çekerek, “Canlı yayınlar ortalama 70 bin kişi tarafından izleniyor. Ama geneli 500 bin civarı kişiye ulaşıyor. Hatta o kadar ki, AK Parti’nin milletvekilleri komisyon dışında bulundukları sürede Şeker TV üzerinden görüşmeleri takip etti. Biz kimseyi ayırt etmeden herkesin konuşmasını yayınlıyoruz. İlk anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde yayın yapmaya başladık. Hâlâ da devam ediyoruz. Şu an 3 kişilik danışman ekibim ile birlikte canlı yayınları veriyoruz. Artık daha profesyonel bir teknik altyapımız var. Baro yasa görüşülürken Meclis kapısında bekletilen baro başkanlarının olduğu alandan da yayınlar yaptık ki, Cumhuriyet tarihine bu ayıp kara bir leke olarak geçsin” açıklamasını yaptı.

“ÖZGÜR GAZETECİLİK SAĞLANANA KADAR YAYINLARA DEVAM EDECEĞİZ”

Ali Şeker, canlı yayınların kamuoyunu bilgilendirmek için bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Komisyon toplantıları kapalı devre olduğu için Meclis TV’den de yayınlanmıyor. Uzun soluklu yayın yapan tek kişi de benim. Bu nedenle ana akım medya da zaman zaman canlı yayınları alıp kullanıyor. Dolayısıyla canlı yayına erişimi de fazla oluyor. Komisyonda konuşulan görüşülen teklif hakkında halkı bilgilendirmek açısından bu yayınların önemli olduğunu düşünüyorum. Gazetecilere artık görevleri yaptırılmıyor. Benim yaptığım milletvekili gazeteciliği… Halkın haber alma hakkını savunmak için bizimkisi bir nevi zorunluluk. Özgür gazetecilik yapacak ortam sağlanana kadar halka haber aktarmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr / Müzeyyen YÜCE

ADALET KOMİSYONU ŞEKER TV YAYINLARI