“TOKİ ve üniversite arasında müteahhitlik anlaşması yapıldı, bir çivi dahi çakılmadı”

Toplumsal Haber’e konuşan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, ‘TOKİ, Zeytinburnu’nda kocaman tabelaların arkasına rezidans ve iş merkezi dikti’ açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkıma yol açtı. Bunun üzerine büyük İstanbul depremi için hazırlıklara başlandı.

Risk taraması yapılan evlerle beraber, okullar ve hastanelerde bu listeye eklenmeye başladı.

Riskli sayılan hastanelerin listesini yayınlayan Sağlık Bakanlığı, depreme karşı alınan tedbirler karşısında Cerrahpaşa, Çapa, İstanbul ve Ankara’daki hastanelerin boşaltılacağını da açıklamıştı.

Koca’nın verdiği bu hastane listesine daha sonrasında Üsküdar ve Kadıköy’deki bazı hastanelerde eklendi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hizmetlerin durdurulması ve hastanenin tahliyesine karar verilmişti. Kapatılan bölümlerin Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönlendirilmesi üzerine Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları görev yerlerinin değiştirileceğini söyleyerek Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile İstanbul Tabipler Birliği üyeleri eylem yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, TBMM’de bu konuya ilişkin,  Çapa’yı Beylikdüzü’ne, Beylikdüzü’nü Çapa’ya taşımak yerine Şehir Hastanelerinin âtıl bölümlerinin bunun için kullanılabileceğini önermişti.

Toplumsal haber olarak konuştuğumuz Şeker, ‘’Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi defalarca taşındı ve bir hastane sadece çalışan ve kurumdan ibaret değil. Bir kurum kültürü de oluşuyor bu hastanelerde. Bu kültürün ortadan kaldırılmaması ve çalışanların da mağdur edilmemesi gerekiyor’’ açıklaması yaptı.

MÜTEAHHİTLİK ANLAŞMASI SKANDALI
Şeker yaptığı açıklamada bir gerçeği de öne sürdü:

TOKİ, Zeytinburnu’nda kocaman tabelaların arkasına rezidans ve iş merkezi dikti. Tam denize sıfır konutlar, 2014’ten beri TOKİ ile Üniversite hastanelerinin ‘’müteahhitlik anlaşması’’ ile yapılıyor. Arsalarına el koyup, karşılığında hastanelerin yapılması söz konusuydu. Halbuki bu üniversitelerin genel bütçeden yararlanarak yenilenmesi gerekiyordu. Bilerek ve isteyerek bunu ihmal ettiler. Cumhuriyetin kurumları olan kadim üniversitelerimiz ihmal edildi. 2014’te bu anlaşmalar yapılmışken bir çivi dahi çakılmadı ve bu günler beklendi. Meclis’te sürekli gündeme getirmemize rağmen depremden sonra ihalesi yapıldı. Öncelik rezidanslar olduğu için de TOKİ; Çapa ve Cerrahpaşa gibi Türkiye’ye hitap eden üniversiteleri yenilemek yerine oralara lüks konutlar yapıp satmayı tercih etti. Bu geçmişten bugüne gelen büyük bir sorumsuzluk… Bugün yapılan durum ise insanlar kapının önüne konulmadan yapılmalıydı.

Alınan bu kararda geç kalınmışlık olduğunu da söyleyen Şeker, ‘’öncelik rant, öncelik rezidans, öncelik lüks konutlar oldu’’ diyerek isyan etti.

ZİHNİYET DEVRİMCİLİĞİ
Şeker, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs seçimlerinde, seçilmesi takdirinde, ‘’Genel Başkanımız bir zihniyet devrimine ihtiyacımız olduğunu söyledi hep. Bilimsel esaslarla ne yapılması gerekiyorsa o yapılacak’’ açıklamasında bulundu.