TBMM’de otel tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda iktidarla muhalefet arasında, özellikle yanan orman alanlarının turizme açılarak otel yapıldığı yönünde tartışma yaşandı.

CHP, orman alanlarındaki usulsüzlük iddialarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulması için verdiği önergenin bugün Genel Kurul’da görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

Öneri, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Görüşmede milletvekilleri şu görüşleri dile getirdi:

AKP’Lİ AYDIN İLE CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA ‘OTEL’ TARTIŞMASI

AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın şu savunmayı yaptı:

“Yanan alanlar imara açılıyor, otel yapılıyor’ gibi iddialarla kamuoyu yanıltılıyor… Memleketim olan Antalya Adrasan’da yangın çıkmıştı 2014 yılında, bu saha tamamen ağaçlandırıldı. Var mı bir otel, yok… Muğla Marmaris, 2001 yılında yanmıştı, 2020 yılında, daha önce de bölge müdürlüğü yaptığım yer, bakın, her tarafı ağaçlandırılmış. Muğla Bodrum, bak orası da geldi, 2000 yılında yanmıştı, 2020 yılında tamamen ağaçlandırılmıştır.”

Aydın’a CHP milletvekillerinden tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Bir de otel dikileni göster. Bak göstereyim sana gel” dedi. CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da “Sayın Müdürüm Güvercinlik’ten de bahseder misiniz” diye seslendi. CHP’li Şeker de “Bak ne olmuş? Ağaç varmış beton olmuş” dedi.

Aydın ise “Yok, ben orada bölge müdürlüğü yaptım, orası yanmadan önce turizm alanı olarak tahsis edilmiş, 1987 yılından daha önce” diye konuştu.

Bunun üzerine CHP’li Şeker de “Sonra nasıl olduysa yanmış, sonra da beton dökülmüş ve sizin döneminizde yapılmış” eleştirisinde bulundu. Şeker’in tepkisi üzerine Aydın da “Evet, daha yeşil ülkemiz için, daha yeşil bir dünya için Orman Teşkilatı çok güzel çalışmalar yapıyor” karşılığını verdi.

 

Kaynak: ANKA