Meclis’te hekim göçünün araştırılması reddedildi!

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin “Hekimlerin yurtdışına göç etmelerinin nedenlerinin araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla verdiği araştırma önergesi reddedildi.

CHP istanbul Milletvekili Ali Şeker, “Daha önce dikkatinizi çekmek için önlük giydik, kask taktık; şiddetle ilgili görmediniz. Siz durumun ciddiyetinin farkında değilsiniz, maalesef umursamıyorsunuz” dedi.

“DURUMUN FARKINDA DEĞİLSİNİZ”

Dün görüşülen önergeye ilişkin söz alan CHP’li Şeker, “Yurttaşların tedavi olacak hekim bulamadığını” belirterek “Hekimler seslerini duyurmak için iş bırakma eylemleri yapıyorlar, bu sefer yöneticiler çıkıp ‘Size disiplin sopasını gösteriyoruz’ diyorlar. Hekimler acilin dışında bu eylemleri yaparken siz hâlâ üzerinize düşeni yapmadığınız gibi, sopa gösteriyorsunuz” diye konuştu. Ayrıca hekimlerin haklarıyla ilgili düzeltmeler yapılması gerektiğini kaydetti. Önergeye ilişkin konuşan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu da hekim göçünü “Marmara Denizi gibi mevtaya dönen sağlık sektörünün müsilajı” olarak niteledi. Kabukcuoğlu, hekim göçünün en başta şiddet nedeniyle olduğuna dikkat çekerek “Neoliberal sağlık sistemi sağlığın kanını emmiştir, vatandaş sorunların nedenini sağlık personeli olarak görmektedir. Sağlıkta şiddet her gün artıyor. Hükümet gereğini yapmayarak sağlıkta şiddete ortak olmaktadır” diye konuştu. •

Kaynak: Cumhuriyet