Gezi Davası Türkiye tarihinde de yine bir utanç vesikası olarak kalacak

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Gezi Davası’nda, kararın beklendiği duruşma devam ederken dava sürecine ilişkin BirGün’e konuşan siyasi parti üyeleri, oda ve sendika temsilcileri davanın siyasi bir zeminde devam ettirildiğine vurgu yaptı. Başından beri direnişin ve davanın takipçisi olduklarını belirten isimler, beraat dışındaki bir kararın hiçbir zaman hukukla bağdaşmayacağının altını çizdi.

Gezi Parkı direnişine ilişkin beraat kararlarının bozulmasının ardından yeniden başlayan Gezi Davası’nın 6. duruşması, bugün Çağlayan’da 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. 17 sanıklı davada, sanıkların mütalaaya karşı son kez savunma yapmalarının ardından karar çıkması bekleniyor.

Duruşma öncesi BirGün’e konuşan siyasi parti üyeleri, oda ve sendika temsilcileri de yargılama sürecini değerlendirdi. SOL Parti (PM) Üyesi Alper Taş, davayı “AKP siyasetinin öç alma davası” olarak nitelendirirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, davayı ‘utanç vesikası’ olarak tanımladı.

Gezi’nin hiçbir zaman yargılanamayacağını kaydeden Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Gezi yargılanamayacak kadar büyük, kapsayıcı, meşru barışçıl bir süreçtir. Gezi’ye de sahip çıkacağız ve tabii arkadaşlarımıza da sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da “Bu dava bizim için yok hükmündedir” diye konuştu. Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise “Gezi sadece bir kıvılcım ile başlayan, onurlu bir direnişin mücadelesiydi. Burada herkes geziyi savunuyor. Biz de savunuyoruz. Biz de çocuklarımızın katili yargılansın diye mücadele veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Tabip Odası olarak başından beri bu davanın takipçisi olduklarını kaydeden İstanbul Tabip Odası Denetleme Kurulu Üyesi Nazmi Algan, “Karikatür bir dava karşısındayız. Hiçbir hukuki geçerliliği, hiçbir hukuki mesneti olmayan bir dava” diye konuştu Davanın hukuk zemininde ilerleyen bir dava değil, siyasi zeminde yürüyen bir dava olduğuna dikkati çeken CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Verilecek beraat dışındaki bir karar, hiçbir zaman hukuka uygun olmayacak ve kamu vicdanın da karşılığı olmayacak” dedi.

‘TÜRKİYE TARİHİNDE UTANÇ VESİKASI OLARAK KALACAK’

CHP Milletvekili Ali Şeker:Gezi olaylarının başlamasının sebebi, ülkedeki baskı ortamı ve çevreye, doğaya yönelik ciddi tahribatlara karşı halkın, doğasına, çevresine ve şehrine sahip çıkmasıydı. Ve iki defa beraat ettiler, iki defa beraat edilen davada yeni bir delil olmadan, üçüncü kez yargılanma şanssızlığına sahip, burada yargılananlar. Aslında bu yargının içine düşürüldüğü durumun da bir göstergesi, ‘İstediğim karar çıkmazsa, hiçbir zaman beraat etmenizin manası yoktur’ diyor birisi. Ve tekrar tekrar burada yargılama yapılıyormuş gibi, sanıklar adliyeye çağırılıyor. Bugün bin 636 gün oldu Osman Kavala içerde ve tutuklu. Bu kadar uzun süredir bu yargılamanın sonuca ulaşmaması ve başka başka davalardan sürekli tutuklu olarak kalması Osman Kavala’nın, Türkiye tarihinde de yine bir utanç vesikası olarak kalacak.

Kaynak: BirGün