İYGAD Başkanı Mehmet Mert CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Temmuz’da Maltepe’de gerçekleşrtirdiği Adalet Mitingi ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Gazetem İstanbul’da yer alan makalesinde Adalet Mitingi ile Bülent Ecevit’in 1977’de Taksim’de yaptığı mitingi karşılaştırarak “CHP’liler en son Bülent Ecevit’in 3 Haziran 1977’deki Taksim mitinginde bu yoğunlukta bir miting yapmıştı.” ifadelerini kullandı.

BU VALİLER İLE TÜRKİYE BİR ARPA BOYU YOL ALAMAZ

Mehmet Mert yazısında ‘Adalet Mitingi’ne kaç kişi katıldı?’ tartışmalarına katıldı. Yandaş medyadaki tutursızlığı dile getiren Mert şu ifadeleri kullandı:

Adalet Mitingi’nin önceki gün sona ermesiyle birlikte başka bir tartışma gündeme geldi. Maltepe’de düzenlenen mitingde kaç kişi olduğunu merak edenler konu hakkında araştırma yaparken, CHP’den ve İstanbul Valiliği’nden birbirinden farklı rakamların gelmesi dikkat çekti.
İstanbul Valiliği, konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı açıklama ile “Adalet Mitingi’ne yaklaşık 175 bin kişi katılmıştır” dedi.
Oysa daha mitingin olduğu gün valiliye bağlı emniyet kaynakları katılımın bir milyon altıyüz bin olduğunu söylüyordu. Bu tartışmalar sürerken, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Maltepe’deki miting alanına ilişkin yaptığı açıklama yeniden paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 1 Mayıs 2015 Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir araya geldiği farklı sektörlerden işçilere hitap etmişti.
Maltepe’deki miting alanının iki milyon kişilik olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti: “İstanbul Valiliği’nin belirlediği Avrupa yakasında Yenikapı, Anadolu yakasında Maltepe başta olmak üzere; eskiden tabi böyle büyük meydanlar yoktu. Ama şimdi bir Yenikapı var, bir buçuk milyon insanı alabiliyor. Bir Maltepe var, iki milyon insanı alabiliyor. Eğer kendine güveniyorsan, git o meydanlarda yap.”

Görüldüğü üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle diyor. Yine 4 Ağustos 2014 yılındaki Sabah Gazetesi aynı alanda 2,5 milyon insanın toplandığını söylüyor. Ben de mitingdeydim, inanın bana ne alanda adım atılacak yer vardı ne de alan etrafında. Daha önce çok mitinge gittim ama bu kadar kalabalığı ilk defa gördüm. Haa, şunu söyleyelim. Mitinge gelenlerin tamamı CHP mensubu değildir. İçlerinde diğer siyasi partilerden insanlar da vardı. Onu belirtelim. Ama bence en az iki milyon insanın katıldığı bir kalabalığa 175 bin gibi bir rakam açıklanıyorsa üzülerek söylüyorum bu valiler ile Türkiye bir arpa boyu yol alamaz…

450 KM’Yİ KILIÇDAROĞLU İLE YÜRÜYEN TEK VEKİL

Mehmet Mert yazısında Adalet Yürüyüşü’nün çalışkanlarına değinerek CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker’in tüm yürüyüş boyunca CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na eşlik ettiğini ve tek olduğunu yazdı.

Bu yürüyüşe Kılıçdroğlu’nun genel başkan olarak başladığını lider olarak bitirdiğini de belirten Mert 2019 için yüzde 49’luk ‘hayır’ bloğunun adaylığı için sinyal verdiğini, Erdoğan ile daha sert çarpışacağını belirtti.

 

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: