İstanbul Valiliği ‘savaşa hayır’ başlıklı tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. İHD Genel Başkanı Türkdoğan ve CHP’li Ali Şeker kararın hukuksuzluğuna dikkat çekerek ‘savaşa hayır’ demenin en doğal hak olduğunu vurguladı.

İdlib’de 34 askerin yaşamını yitirmesinin ardından kamuoyunda yükselen savaş karşıtı söylemler hükümeti korkuttu. Artvin’in Hopa ilçesinde savaş karşıtı basın açıklaması yapmak isteyen gruba polisin engel olmasının ardından dün de İstanbul Valiliği, il sınırları dahilinde İdlib operasyonunu eleştirmeyi yasakladı. ‘Savaşa hayır’ denen tüm miting ve etkinliklerin 10 Mart’a kadar yasaklandığını duyuran Valilik, kararın ‘provokasyonları önleme’ amacıyla alındığını savundu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Suriye’de şehitlerimiz ve gazilerimizin olduğu böylesi hassas bir dönemde, toplumda infial uyandıracak; milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebilecek şekilde ‘Savaşa Hayır’ vb. konular adı altında; miting, yürüyüş, basın açıklaması vb. eylem ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokasyon amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir. 01.03.2020 Pazar günü saat 00.01’den 10.03.2020 Salı günü saat 23.59’a kadar (10) gün süreyle yasaklanmıştır.”

RUTİN YASAKLAMA GEREKÇESİ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise “Savaşa hayır demek her insanın görevi sorumluluğudur. Valiliğin bu konuda bir yasaklama kararı alması kabul edilemez. Savaşı savunmak suçtur. Barışı savunmak temel görevdir” dedi.

Bu şekilde alınan her türlü yasaklama kararında güvenliğin öne sürüldüğünü ifade eden Şeker, “Bu rutin bir yasaklama gerekçesidir. Ne zaman bir yasaklama kararı getirseler ‘Biz sizin güvenliğinizi düşündüğümüz için böyle yaptık’ demişlerdir” ifadelerini kullandı.

Yorum yap