Taşıtlarda bulunması gereken zorunlu ekipmana reflektörlü giysilerin eklenmesi önerisine ilişkin

Karayoluna çıkan taşıtlarda bulunması gereken zorunlu ekipmana reflektörlü giysilerin eklenmesi önerisine ilişkin

Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi internet sitesinde yayınlanan istatistiklere göre 2017 yılında ülkemiz karayolu ağında 1.202.716 trafik kazası meydana gelmiştir. 182.669 ölümlü/yaralanmalı trafik kazasında 7427 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 300.383 yurttaşımız ise yaralanmıştır. Meydana gelen 1.020.047 maddi hasarlı trafik kazası ise hem ülke ekonomisi hem de kazaya karışan yurttaşlar açısından ekonomik kayıplara yol açmıştır.

Trafik kazalarının yaşanmaması, hem ölümlerin hem de maddi hasarların meydana gelmemesi için birçok alanda çalışmalar yürütüldüğü ve daha da fazlasının yapılması gerektiği açıktır.

Yasal düzenlemeler, araç muayenelerinin belirli periyodlarla yapılması ve bunun sıkı kontrol altına alınması, karayoluna çıkan tüm araçlarda acil yardım ekipmanlarının, kazanın diğer araçlar tarafından görülmesini ve önlem alınmasını sağlayacak reflektör ve benzeri araçların bulundurulmasının zorunlu olduğu bir gerçektir.

Arızalan ya da kazaya maruz kalan araçtan karayollarına, otoyollara inen koyu renk giysili sürücü ve yolcular özellikle karanlıkta, aydınlatmanın yetersiz olduğu yollarda diğer sürücüler tarafından görülememekte ve ikinci bir kazaya maruz kalarak yaralanmakta sakat kalmakta ve de ölmektedir. Araçlarda bulundurulması zorunlu olması gereken ekipmanlardan biri de üzerindeki reflektörlü kumaş ve malzeme sayesinde gece veya gündüz dikkat çekerek diğer araçların ve insanların kazayı görmesini ve önlem almasını sağlayacak olan ve kamuoyunda “Sarı Yelek” olarak bilinen açık renkli reflektörlü yeleklerdir. Fransa’da yapılan akaryakıt zamlarını protesto eden yüzbinlerce insanın eylemleri hakkında devletimizin resmi yayın kuruluşu olan TRT’de yayınlanan haber programlarında “Demokratik protesto haklarını kullanan Fransızlar araçlarında zorunlu olarak bulundurdukları sarı yeleklerle meydanlara koştular. Fransız güvenlik güçleri demokratik protesto hakkını orantısız güç kullanarak, şiddet uygulayarak dağıttı” şeklinde verdiği haberlerden de anladığımız gibi Fransa ve birçok Avrupa ülkesinde Reflektörlü Sarı Yelek araçlarda bulundurulması zorunlu ekipmanlardan biridir.

Bu noktalardan hareketle;

  1. Karayoluna çıkan taşıtlarda bulundurulması zorunlu olan ekipmanlar nelerdir?
  2. Bu ekipmanların denetimi hangi kontrol mekanizmalarıyla sağlanmaktadır?
  3. Karayoluna çıkan motorlu taşıtlarda, Fransa’da demokratik protesto hakkını kullanan Fransızlar’ın bu haklarını kullanırken giyindikleri “Reflektörlü Sarı Yelek” veya benzeri bir ekipmanı (mavi yelek, kırmızı yelek, turuncu yelek v.b.) ülkemizde de zorunlu ekipmanlar listesine ilave etmeyi düşünüyor musunuz?

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-6628s.pdf