Şişli Dayanışması Platformu: “Hastane alanı peşkeş çekilmemeli!”

Şişli Dayanışması Platformu, Şişli Etfal Hastanesi’nin bölünerek taşınmasına karşı basın açıklaması yaptı. Platform, “Hastane yerinde dönüştürülmeli. Alan, birilerine peşkeş çekilmemeli” dedi.

İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan 122 yıllık Şişli Etfal Hastanesi, depreme karşı güçlendirme yapılacağı gerekçesiyle bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınacak. Şişli Dayanışması Platformu, yaptığı basın açıklamasında hastanenin kalıcı olarak değil, geçici bir süre ile taşınmasını veya yerinde dönüşümle yeniden yapılandırılmasını istedi.

‘SAĞLIK HAKKI İÇİN TOPLANDIK’

Şişli Etfal Dayanışması’nın düzenlediği basın açıklamasına, İstanbul Tabip Odası, SES Şişli Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker katıldı. SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, “Tam teşekküllü bir devlet hastanesi olarak hizmete devam etmesini istiyoruz. Burası çocuk parkı olmaz, rezidans olmaz, burası tam teşekküllü bir devlet hastanesi olarak hizmete devam etmelidir. Biz hastanemizi korumak için, mücadelemize son günlere kadar devam edeceğiz. Eminim ki, kazanacağız” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Burada sağlık hakkı için toplandık. Sağlık hakkı, uygulanan politikalarla gasp ediliyor. Sağlıkçılar, her gün şiddete uğruyor. Çıkan yasanın da ne kadar yetersiz olduğunu, sağlıkçıların şiddete uğramasından bir kez daha anlıyoruz. Şehir hastanesi değil, dağ başına hastane açtılar. Toplumsal olaylarda yaralananlar Şişli Etfal olmasa hayatlarını kaybedeceklerdi. O yüzden bu hastane yerinde dönüştürülerek hizmet vermeli. Mazbut vakıf dedikleri vakıflar üzerinden hazineden alınan bu hastane alanları birilerine peşkeş çekilmemeli. Bunlara Şişli halkı da bizler de şiddetle karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

‘KİMSENİN ETFAL’İN GELECEĞİNE DAİR BİLGİSİ YOK’

İstanbul Büyükkent Şubesi adına konuşan Sultan Pınar, “İktidarın yaptığı, kamusal alanları yok etmek. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” derken, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Pınar Saip de “Bu kurum hem eğitim kurumu hem bu bölgedeki bir hizmet kurumu. Bu bölgeye hizmet veren yığınlarca doktor, uzman yetiştirmiş, çok disiplinli bir kurumdur. Bir an önce Şişli Etfal yerinde yapılmalı” diye seslendi. Şişli Etfal Dayanışması adına basın açıklamasını yapan Ergin Çevik şunları söyledi: “Önümüzdeki haftalarda basın açıklamalarımızın yanı sıra Etfal için pedal çevireceğimiz bisiklet turumuzla, Etfal fotoğraflarından oluşacak sergimizle sahada olacağız. Etfal’in yerinde kalması yönünde karar alan Şişli Belediye Meclisi’nin bu ay gerçekleştirdiği iki oturumunda da Etfal, yine ana gündem maddesiydi. Şişli Etfal Dayanışması’ndan belediye meclisi üyesi arkadaşlarımız ortak taleplerimizi bir kez daha dile getirirken, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik bazı açıklamalara da gerekli yanıtları verdiler. İktidar partisinden iki meclis üyesi, giderek artan kamuoyu baskısından strese girmiş olacaklar ki, Şişli Etfal Dayanışması’nı hedefe koyarak,  hiçbir resmiyeti ve bağlayıcılığı olmayan bilgilerle, tartışmalı belgeler üzerinden çeşitli açıklamalar yaptılar, vaatlerde bulundular. Hiçbir resmi belge göstermeden Etfal’in yerinde kalacağından, parasız kamu sağlığı hizmeti sunmaya devam edeceğinden söz ettiler. Ama hizmetin mahiyeti noktasında hemen çelişkiye düştüler. Çünkü ellerinde Etfal’in geleceğine dair bir proje bilgisi yok.”

‘YETKİLİLERDEN ŞİŞLİ ETFAL’İN YERİNDE KALACAĞINA DAİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’

Çevik, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bu süreçte karar verici durumdaki tüm yetkililerden şu şekilde bir açıklama beklediklerini söyledi: “Şişli Etfal Hastanesi’nin depreme dayanıksız hale gelen binaları yıkılıp yeniden yapılacaktır. Şişli Etfal, butik, özel, paralı bir hastane olmayacaktır. Şişli Etfal, kuruluşundan bu yana taşıdığı misyona, işlevine, yarattığı kentsel ve bilimsel kültüre uygun olarak yaşayacaktır. Tüm birimleriyle, tam teşekküllü, en az 600 yataklı, büyük ölçekli bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak yerinde kalacaktır. Şişli ve bölge halkına nitelikli, parasız ve erişilebilir sağlık hizmeti sunmaya devam edecektir.”

Kaynak: Gazete Duvar / Ferhat Yaşar