Osmangazi Köprüsü’ne yapılan zam Meclis gündemine taşındı. Ali Şeker, gerekçe sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeli ile yapılan Osmangazi Köprüsü’ne gelen yüzde 43.6 oranındaki zamma ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yazılı soru önergesi yöneltti.

Yapılan zammın gerekçesini soran Şeker, “Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında firmalardan ve vatandaşlardan fedakarlık isteyen AKP iktidarı Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine ilişkin olarak da döviz kuru üzerinden Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun oluşturduğu Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ’den bir fedakarlıkta bulunmasını talep etti mi?” dedi.

‘FAHİŞ ZAMMIN GEREKÇESİ NEDİR?’

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve diğer devlet otoyollarına 2019 yılı için zam yapılmadığını, Osmangazi Köprüsü için ödenen en düşük geçiş ücretinin ise 71.75 TL’den 103.05 TL’ye çıkarıldığını hatırlatan Şeker’in yanıtlanmasını istediği soruları şu şekilde sıralandı:

 • Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine yapılan bu fahiş zammın gerekçesi nedir?
 • ‘Enflasyonla Topyekun Mücadele’ kapsamında firmalardan ve vatandaşlardan fedakarlık isteyen AKP iktidarı Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine ilişkin olarak da döviz kuru üzerinden Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun oluşturduğu Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ’den bir fedakarlıkta bulunmasını talep etti mi?
 • Devlet tarafından yapılan ve işletilen köprü ve otoyollara zam yapılmazken Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine bu denli fahiş zam yapılabilmesi Yap-İşlet-Devlet modelinin vatandaş aleyhine bir sistem olduğu anlamına mı gelmektedir?

‘HAZİNE TARAFINDAN İLGİLİ ŞİRKETE ÖDENEN MİKTAR NE KADAR?’

 • Açıldığı günden bugüne dek Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayısının aylara ve yıllara göre dağılımı nedir?
 • Bu süre zarfında garanti edilen toplam araç sayısı ve garanti edilen bu sayıya ulaşılamadığı için Hazine tarafından ilgili şirkete ödenen miktar ne kadardır?
 • Bahse konu bu fahiş geçiş ücreti zammına ilişkin atmayı düşündüğünüz bir adım var mı?
 • Kamu Özel ortaklığı ile ülke genelinde yapılan şehir hastanelerinin sözleşmeleri gereğince, 2019 yılı için Hazine üzerinde yaratması beklenen maddi yükün ne kadar olacağı öngörülmektedir?
 • Kamu Özel ortaklığı ile ülke genelinde yapılan elektrik enerji santrallerinin sözleşmeleri gereğince, 2019 yılı için Hazine üzerinde yaratması beklenen maddi yükün ne kadar olacağı öngörülmektedir?

‘YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ NE KADAR OLACAK?’

 • 2019 yılı için Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacaktır?
 • 2018 yılında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçen araç sayısı kaçtır? Sözleşme gereğince garanti edilen araç geçiş sayısının ne kadar altında kalınmıştır? Zorunlu geçiş uygulamasına rağmen, garanti edilen araç geçiş sayısına ulaşılamadığı için Hazine tarafından ilgili şirkete ne kadar ödeme yapılmıştır?
 • Şehir içlerinde bulunan ve ücretsiz olması gerekirken ücrete tabi tutulan gişelerin kaldırılması düşünülmekte midir?

Yorum yap