Nakliyat-İş asgari ücretin sefalet ücreti olmaması için eylemdeydi

DİSK Nakliyat-İş 1 Aralık’ta başlanacak olan asgari ücret görüşmelerinin öncesinde eylemdeydi. Asgari ücretin sefalet ücreti olmaması, işçilerin insanca koşullarda yaşayabilecekleri bir ücret olması için Taksim Odakule’de bir araya geldi.

Burada yapılan basın açıklamasına Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticileri, sendika üyesi Ambar işçileri ile Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten atılan Pegasus direnişçileri, kıdem tazminatları gasp edilen Uzel Makina ve Neo Trend Tekstil direnişçileri katıldı.

“Asgari ücrette Avrupa birincisi Türkiye”

Eyleme ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verdi. Burada bir konuşma yapan Ali Rıza Küçükosmanoğlu ilk olarak Türkiye’nin birçok kentinde devam eden işçi direnişlerini selamlayarak söze başladı.

Küçükosmanoğlu, asgari ücret tartışmalarının ekonomik, siyasal ve toplumsal tartışmalardan bağımsız olmadığını söyledi.

Türkiye’de asgari ücretle çalışan işçilerin Avrupa’daki en az asgari ücreti alan işçiler olduğunu ifade eden Küçükosmanoğlu, “Türkiye asgari ücretle çalışan işçi sayısı bakımından Avrupa birincisi” dedi. İşçi sınıfının mücadelesinin aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik ve siyasal bağımsızlık mücadelesi olduğunu belirterek devam etti.

Küçükosmanoğlu, “Birçok farklı kurumunun yaptığı araştırmalar, Türkiye’deki asgari ücretin açlık sınırının dahi altında olduğunu çok net göstermektedir” diye konuştu.

Küçükosmanoğlu, “İşçi gibi yaşamayan, ortalama işçi ücreti almayan, yüzbinlerce maaşı olan sarı sendikacıların öncülüğündeki bir sendikal hareket gerçek anlamda bir sendikal hareket olamaz biz bu yüzden Türkiye’ de belirlenecek olan asgari ücretin sefalet ücreti olmaması için tüm bu gerekçelerden dolayı 6800 TL net olması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Direnişteki işçiler konuştu

Küçükosmanoğlu’nun konuşmasından sonra CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker bir konuşma yaptı. Şeker konuşmasında hakları için mücadele eden, direnen işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Şeker’in ardından da Neo Trend Direnişçisi Cihan Kaya hazırlanan “Artık yeter! Asgari ücret sefalet ücreti olmasın” başlıklı bildiriyi okudu.

Okunan bildirinin ardından 14 yıldır hakları için mücadele eden Uzel Makine direnişçilerinden Suat Bektaş bir konuşma yaptı. Bektaş konuşmasında Asgari Ücret Asgari ücretle yaşama mücadelesi veren işçilerin belirlemesi gerektiğini söyledi. Bektaş 14 yıldır alamadıkları hakları için verdikleri mücadelelerinin de haklarını alana kadar devam edeceğini vurguladı.

Eylemde sendikaya üye oldukları için işlerinden atılan Pegasus işçilerinden Barış Turan da söz aldı. Turan zor çalışma koşullarında yıllarca çalıştıklarını, haklarını alamadıklarını belirtti. Daha öncesinde başarı ödülleri alırken, işten çıkartıldıklarında ‘performans düşüklüğü’ gerekçe gösterildiğini ifade eden Turan, haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: Bianet