IŞİD militanının mahkemece serbest bırakılma gerekçesine ilişkin

İçişleri Bakanlığı tarafından başına ödül koyulan bir IŞİD militanının mahkemece serbest bırakılma gerekçesine ilişkin

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Terör örgütü IŞİD saflarında silahlı faaliyet yürüten ve arananlar listesinde 1 milyon 500 bin TL ödül ile mavi listede bulunan Ayşenur İnci isimli terörist 15 Aralık tarihinde Habur sınır kapısında güvenlik kuvvetlerine teslim olmuştu. Konuya ilişkin olarak Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada da “Şırnak İl Emniyet Müdürlüğünce DEAŞ Silahlı Terör Örgütünün çatışma bölgeleri ile irtibatlı şahısların deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında; Adıyaman İlinde DEAŞ Silahlı Terör Örgütü içerisinde faaliyet yürütmekte iken DEAŞ saflarında silahlı faaliyet yürütmek için Suriye ülkesine giden ve Terör Arananlar Listesinde 1.500.000 TL ödülle MAVİ listede bulunan Ayşenur İNCİ isimli şahıs yapılan çalışmalar neticesinde 15.12.2018 tarihi saat:13.40 sıralarında ilimiz Habur Kara Hudut Kapısına gelerek teslim olmuştur.” ifadeleri kullanılmıştı.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen haberlere göre ise Ayşegül İnci isimli kadın terörist çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştır. Bu çerçevede;

  1. Aranan terör örgütü üyelerini belirten kategorilerden olan ve en tehlikeli sınıf olan kırmızı listenin ardından gelen Mavi Liste içerisinde yer alan bir teröristin nöbetçi sulh ceza hakimliğince serbest bırakılmasının gerekçesi nedir?
  2. Şimdiye dek kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri listelerde yer alırken yakalanan ya da kendiliğinden teslim olan IŞİD mensubu teröristlerden Ayşegül İnci gibi serbest bırakılan başka isimler var mıdır? Varsa isimleri nelerdir?
  3. Mavi listede yer aldığı için hakkında 1.500.000 TL’lik ödül konan Ayşegül İnci’nin teslim olması ve serbest bırakılmasıyla ilgili olarak herhangi bir kimseye ödül verilmiş midir?
  4. Birçok muhalif yurttaş sırf düşüncelerini ifade ettikleri için, sadece sosyal medya paylaşımlarından dolayı uzun sürelerle tutuklu yargılanırken, Ayşegül İnci gibi bir teröristin serbest bırakılması büyük tepki toplamıştır. Mavi liste ile aranan bir teröristin tutuklanması için vatandaşlarımızın canına kast edecek eylemler içerisine girmesi mi beklenmektedir?

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-7406s.pdf