Geçmiş yıllarında ülke genelindeki toplam vefat sayısı ile 2020 yılındaki vefatların sebeplerine ilişkin

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ve talep ederim.

31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan Şehrinde ortaya çıkan corona virüsü (COVID – 19 hastalığı) bir yıl içerisinde tüm dünyaya yayılmış, pandemi ilan edilmesine yol açmıştı. Dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 31 Aralık 2020 yıl sonu itibarıyla resmi rakamlara göre 83 milyonu geçmiş, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 800 bin olmuştur. Ülkemizde ise ilk resmi vaka açıklaması 11 Mart tarihinde yapılmış, virüs sebepli ilk resmi can kaybı ise 18 Mart tarihinde yaşanmıştır. 31 Aralık 2020 itibariyle ülkemizde resmi rakamlara göre toplam PCR (+) vaka sayısı 2.208.652 iken, virüs sebebiyle can kaybı 20.881’dir. Ancak pandemi süresince Hükümetin şeffaflık ilkesinden uzak bir tutum sergilemesi, vaka ve hasta ayrımı gibi uluslararası literatürde olmayan bir ayrımla verileri açıklamakta ısrarcı olması açıklanan resmi verilere karşı kamuoyunda haklı bir güvensizlik ortamını beraberinde getirmiştir. Yaşanan vaka ve vefat sayıları ile açıklanan veriler arasında açık bir uyumsuzluk olduğu artık toplumca kabul edilmiş bir gerçektir. Belediye Mezarlıklar Müdürlüklerince açıklanan günlük ölüm sayılarında geçen yılların ortalamalarına göre ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu artışın açıklanan PCR (+) COVID – 19 ölüm sayılarının çok üzerinde olduğu görülmektedir. Kamuoyunda COVID – 19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin gerçek sayılarının gizlendiği yönünde bir kanaat oluşmuştur. Halktan veriler gizlendikçe pandemi ile mücadele de sekteye uğramaktadır. Bu çerçevede;

  1. 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 yılları içerisinde ülke genelinde yıllara, illere ve yaş gruplarına göre ayrı ayrı toplam vefat sayıları kaçtır?
  2. 2020 yılı içerisinde ülke genelinde yaşanan toplam vefat sayısı kaçtır? Bu vefatların sebeplerine, illere ve yaş gruplarına göre dağılımı nasıldır?
  3. 2020 yılında önceki yılların ortalamasına göre vefat sayılarında görülen artışın PCR (+) COVID – 19 kaynaklı vefatlar dışındaki sebebi nedir?