Ekonomi alarm veriyor, tedbir alalım

CHP Milletvekili Ali Şeker, “Bir an evvel vatandaşlarımızın geçim kaygılarını giderecek gerçekçi ve kalıcı çözümleri hayata geçirmeliyiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, verilere bakıldığında İstanbul başta olmak üzere ülke ekonomisinin alarm verdiğini belirterek “İstanbul başta olmak üzere ülke ekonomisi, istihdamı ciddi bir darboğaz içerisinde. Küresel bir resesyon beklentisi olduğu da göz ardı edilmemelidir. Küresel toplumun aktörleri olan ülkeler yurttaşlarını korumak ve küresel resesyonun etkisini vatandaşlarına en az hissettirebilmek için peşi sıra tedbirler almaya başladı. Biz de bir an evvel vatandaşlarımızın geçim kaygılarını giderecek gerçekçi ve kalıcı çözümleri hayata geçirmeliyiz” diyerek Meclis’te konuya ilişkin bir araştırma komisyonu açılmasını önerdi.

2020 yılı ile birlikte hızla yayılan koronavirüs pandemisi ile birlikte mart ayı itibariyle ülkemizde 3 aylık bir “kapanma” süresi yaşandığını söyleyen CHP’li Şeker, “Yaşanan bu kapanma dönemi, zaten ekonomik kriz içerisinde olan ülkemiz ekonomisini derinden etkilemiştir. Her ne kadar AKP kimi yüzeysel tedbirler ile ekonomiyi ayakta tutmaya çalışsa da ekonomik veriler yaşanan pandeminin sokaktaki vatandaş üzerindeki olumsuz etkisini açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

İşsizlik verilerini değerlendiren CHP’li Şeker, AKP’nin son 5 yıllık ekonomi yönetimine bakıldığında son 63 ay içerisinde yalnızca 8 ayda işsizlik oranlarını yüzde 10’un altında tutabildiğini, yıllık ortalamalara bakıldığında da genel işsizlik seviyesinin son 5 yılda yüzde 10’un altına hiç düşmediğini belirtti.

TUİK verilerine göre ülkemizde işsiz sayısının 3 milyon 971 bin kişi, işsizlik oranının ise yüzde 13,2 olduğunu söyleyen CHP’li Şeker “Gençlerimiz de en güzel, en verimli yıllarını işsizlik sorunuyla boğuşarak heba ediyor. Genç işsizliği yüzde 24,6, ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerimizin oranı ise yüzde 27,9. Yani her üç gencimizden biri ne eğitimde ne iş hayatında yer alıyor. İş arayan her dört gencimizden biri de iş bulamıyor. Gençlerimiz iş bulmaktan ümidini yitirdiği için artık işsiz tanımlamasında dahi yer alamıyor. Bu veriler ışığında, gereken tedbirler alınmadığı takdirde, önümüzdeki süreçte ciddi bir genç işsizliği sorunu ile karşı karşıya kalacağımız açıktır” diye konuştu.

İŞSİZLİK BAŞVURULARINDA İSTANBUL İLK SIRADA

CHP’li Şeker İŞKUR’a ait olan işsizlik ödeneğine başvuru verilerine ilişkin olarak “2019 Ocak – Nisan döneminde ülke genelinde işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı 716 bin 535 iken bu başvuruların yalnızca 374 bin 298’i olumlu sonuçlanmış. İstanbul 192 bin 461 başvuru ile ülke genelinde ilk sırada yer almış. İstanbul’dan yapılan bu başvurulardan yalnızca 110 bin 137’si olumlu sonuçlanmış. 2020 yılı aynı dönemine baktığımızda ise işsizlik ödeneği başvurularında ülke genelinde yüzde 13,20 oranında bir artış görülmekte. Toplam 811 bin 164 olan işsizlik ödeneği başvurularından yalnızca 309 bin 82’si olumlu sonuçlanmış. İşsizlik başvurularında yaşanan yüzde 13,20’lik artışa rağmen olumlu sonuçlanan başvurularda yüzde 17,5 oranında bir düşüş yaşanmış. 2020 yılı verilerinde de İstanbul yine ilk sırada yer alıyor. İstanbul’da yapılan 228 bin 764 başvurunun yalnızca 96 bin 32’si olumlu sonuçlanmış. Ülke genelinde yaşanan durum İstanbul’da yaşanmış, başvurularda yüzde 18,8 artış yaşanırken, olumlu sonuçlanan başvurularda yüzde 12,9 oranında düşüş yaşanmış” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’YE GÖRE İŞSİZLİĞİN SEBEBİ KADINLAR!

AKP’nin koyduğu hedeflere ulaşmada ciddi bir başarısızlık sergilediğini belirten CHP’li Şeker “Yeni Ekonomi Programı’nda işsizlik oranları için 2020 hedefi yüzde 11,8, 2021 için yüzde 10,6, 2022 için yüzde 9,8 olarak tahmin edilmişti. 11. Kalkınma Planı’nda da 2023 yılı hedefi olarak yüzde 9,9 belirtildi. Ancak gereken tedbirler alınmazsa bu hedeflere ulaşılması mümkün değil. 11. Kalkınma Planı’nda yer alan “2013 yılında yüzde 9 olan işsizlik oranı, izleyen yıllarda çalışma çağı nüfusunun yanı sıra özellikle kadınlar olmak üzere işgücüne katılma oranlarındaki güçlü artışlar sebebiyle, 2018 yılında yüzde 11’e yükselmiştir” ifadesi ile AKP işsizliğin sorumluluğunu kadınlara yükleyerek çalışmak isteyen, iş hayatında var olmak isteyen kadınları hedef haline getirmek istiyor. Ancak ekonomik krizin, işsizliğin sorumlusu çalışmak isteyen kadınlar değil ekonomiyi yönetmede başarısız olarak AKP kurmaylarıdır” dedi.

CHP’li Şeker, Mayıs sonu itibarıyla İşsizlik Fonu’nda 127 milyar 335,1 milyon TL bulunduğunu ancak bu fonun işsiz vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmak yerine işverene teşvik, stopaj vergisi gibi uygulamalarla talan edildiğini söyledi.

KÜÇÜK ESNAF ZOR DURUMDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre kurulan şirket sayısında yüzde 66,01, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 67,46 oranında azalma olduğunu kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise yüzde 15,09 oranında artış olduğunu söyleyen CHP’li Şeker,  “İstanbul ili değerlendirildiğinde 2019 yılının ilk 4 aylık döneminde İstanbul’da 12 bin 489 şirket, 3 bin 925 gerçek kişi ticari işletme kurulurken bin 987 şirket, 3 bin 74 gerçek ticari işletme de kapanmıştır. 2020 yılının ilk 4 ayında ise 12 bin 631 şirket ve 3 bin 794 gerçek kişi ticari işletme kurulurken bin 926 şirket ve 4 bin 274 gerçek kişi ticari işletme kapanmıştır. Açılan ve kapanan şirket istatistikleri özellikle küçük ölçekli şahıs şirketlerinin salgına dayanamadığını ortaya koyuyor. En çok kapanan faaliyetler ise salgının etkilerinin en çok hissedildiği hizmet sektöründe yaşanmış. Özellikle küçük esnaf statüsünde olan ve gerçek kişi işletmelerden oluşan lokanta ve seyyar yemek hizmeti faaliyetlerinde kapanan şirket sayısındaki artış göz ardı edilmemelidir. 2019 yılının ilk dört ayında 322 işletmenin kapandığı bu faaliyette bu yıl kapanan işletme sayısı 415’e çıkmıştır. Bu sayının 117’si sadece nisan ayında kapanan işletmelerdir. Geçen yıl nisan ayında ise bu faaliyette kapanan gerçek kişi işletme sayısı 55 idi” dedi.