CHP’li doktor milletvekilleri Niyazi Kara ve Ali Şeker ortak açıklama yaparak, Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticilerinin, Afrin harekatına karşı çıktıkları için polis baskınıyla gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Kara ile İstanbul Milletvekili Dr. Şeker, “İnsanı yaşatmaya yemin eden TTB’nin, şehit olan ya da yaralanan evlatlarımızın hayatlarından ve sağlığından duydukları endişeyi ifade ettikleri açıklamalarını hainlik olarak ilan etmek manipülasyondur”dedi.

İki vekil, TTB’nin hekimlerden oluşan bir meslek örgütü olduğunu hatırlatarak, hekimlerin esas görevinin insanların hayatta kalmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada terör seviciliğine dair ya da teröristleri savunan hiçbir söylemin olmadığının altını çizen vekiller, hekimlik mesleğinin insanı yaşatmayı öncelediğini ifade etti.

‘Suriye politikası nedeniyle hesap versin’

TTB’nin Afrin operasyonu hakkında yaptığı açıklamayı siyasi çerçevede değerlendirmenin yanlış olduğunu belirten CHPli Kara ve Şeker şöyle dedi: “Kamuoyunu manipüle etmek, kendisi gibi düşünmeyeni vatan haini ilan etmek AKP’nin en çok başvurduğu yöntemlerden birisidir. İnsanı yaşatmaya yemin eden TTB’nin, şehit olan ya da yaralanan evlatlarımızın hayatlarından ve sağlığından duydukları endişeyi ifade ettikleri açıklamalarını hainlik olarak ilan etmek de böyle bir manipülasyondur. AKP Genel Başkanının hedef göstermesi ile başlayıp İçişleri Bakanlığının devreye girmesi ile devam eden süreç aslında muhalefeti ve farklı sesleri susturmaya yönelik bir adımdır. Gerçek demokrasilerin vazgeçilmezi olan ifade özgürlüğünün ayaklar altında olduğunun da bir kanıtıdır” diye konuştu.

Vekiller sözlerine şöyle devam etti: “Görevi insanı yaşatmak olan bir meslek örgütüne savaş açan iktidarın, öncelikle izlediği Suriye politikası nedeniyle hesap vermesi gerektiği ortadır. Eğer bir suç duyurusu yapmak gerekiyorsa şehitlerimize ‘Kelle’ diyenler, IŞİD’i öfkeli gençler olarak görenler hakkında işlem yapılmasını bekliyoruz. Bu ülkede ‘Savaşa hayır’diyenlerin terörden yana gösterilmesi, Saray rejiminin ülkemizi getirdiği korkunç uçurumun da en çarpıcı göstergesidir. TTB başta olmak üzere ‘Savaşa hayır’ diyen aydınlarımız yalnız değildir.”

Kaynak: DİKEN