Bir müftünün verdiği röportajda bir internet sitesini hedef gösterdiği iddiasına ilişkin

Bir müftünün verdiği röportajda bir internet sitesini hedef gösterdiği iddiasına ilişkin

Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) verdiği bir röportaj ile ODA TV’yi alenen hedef göstermiştir. Röportajında “Charlie Hebdo ve Efendimiz dönemindeki Ka’b Bin Eşrefler sürekli dilleri ile alay ederek, kampanyalar yaparak, bir takım algı operasyonları ile hakaret etmeye çalışmışlardır fakat bu yaptıkları yanlarına kar kalmamıştır. Ben inanıyorum ki bu yaptıkları, toplumun vicdanında bunlar mahkûm olacaklardır.” İfadelerini kullanan Ahmet Altıok Charlie Hebdo katliamını örnek göstererek ODA TV’ye de katliam yapılması gerektiği anlamına gelen sözler ile bir basın yayın kuruluşunu ve çalışanlarını hedef göstermekten çekinmemiştir.

Yakın tarihimizde birçok kıymetli ve korkusuz gazetecinin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği göz önüne alındığında, bir devlet memurunun böyle bir katliam çağrısını soğukkanlı bir şekilde yapması ciddi tehlikeler yaratacaktır. Bir il müftüsünün bu çağrısını görev edinen kişi ya da grupların ODA TV’ye yönelik bir katliamda bulunmasının önüne bir an evvel geçilmeli, sorumsuzca hedef gösteren il müftüsü hakkında da en sert şekilde adli ve idari yaptırımda bulunulmalıdır.

2016 yılını 2017 yılına bağlayan gece İstanbul’da gerçekleştirilen Reina katliamının acısı hala hafızalarda tazeyken, bu tür bir katliam çağrısının da cezasız kalması özellikle vatandaşların can güvenliğini zedeleyecektir.

Son günlerde Türkiye’nin dört bir yanında yılbaşı kutlayanları hedef gösteren afişlerin asıldığı, bildirilerin dağıtıldığı; okullarda yılbaşı kutlanmaması yönünde baskıların arttığı da göz önüne alınılsa yılbaşını kutlayan vatandaşlarımızın kendilerini nasıl bir tedirginliğin içerisinde hissettiği daha net anlaşılacaktır. Bu çerçevede;

  1. ODA TV’yi hedef gösteren ve Charlie Hebdo katliamını örnek göstererek aleni katliam çağrısında bulunan Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok hakkında başlatılan herhangi bir idari ya da adli işlem var mıdır?
  2. Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok hakkında herhangi bir idari ya da adli işlem başlatılmadı ise bu işlemler için birilerinin bu çağrıyı görev kabul edip katliam gerçekleştirmesi mi beklenmektedir?
  3. ODA TV’ye ve çalışanlarına yönelik herhangi bir koruma işlemi başlatılmış mıdır?
  4. Yılbaşını kutlayan vatandaşları alenen hedef gösteren afiş, bildiri ve söylemlere yönelik başlatılan herhangi bir adli ya da idari işlem var mıdır?
  5. Reina katliamı benzeri yeni bir saldırı ya da katliamın gerçekleştirilmemesi için alınan tedbirler nelerdir?
  6. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından mavi bültenle aranan ve hakkında ödül konan bir IŞİD mensubu kendiliğinden teslim olmasının ardından serbest bırakılmış, kamuoyunun ardından tekrar tutuklanmıştı. Bugün itibariyle benzeri şekilde kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri aranma listelerinde yer aldığı halde tutuksuz yargılanan terör örgütü üyesi var mıdır?

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-7412s.pdf