04/06/2020 tarihli Genel Kurul konuşması

Konu: Coronavirüs salgınının toplumun yüzde 1’ini etkilediğine, yüzde 99’u için riskin devam ettiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı: 3
Birleşim: 95
Tarih: 04/06/2020

ALİ ŞEKER (İstanbul) – Coronavirüs salgınında cansiparane mücadele veren sağlık çalışanları tavandan ödeme alacak denildi ancak üniversite hastanelerinin bütçesi kasten batırıldığı için üniversite tıp fakülteleri bu ödemeleri yapamıyor, sağlıkçıların eli boş kaldı.

Yeni normale anormal bir biçimde geçiyoruz ve bu anormal geçişte toplu ulaşımda, toplu çalışılan yerlerde, kalabalık ortamlarda bu risk devam ediyor. Salgın yüzde 1’i etkiledi, yüzde 99 tehdit altında, bu yüzde 99 için risk devam etmekte. Herkes tedbirlere riayet etmeli, halk da tedbirlere riayet etmeli, Hükûmet de gerekli tedbirleri alacak destekleri sağlamalıdır.

Özellikle ehliyet cezası almış olanların bu salgın sürecinde bu cezaları ertelenmeli, toplu ulaşıma mahkûm edilmemelidir bunlar.

Yirmi dört haftadan sonra gebeler izinli sayılıyor, özel sektördeki çalışanlarda bu izin yok, sadece kamuda bu izin var.

Yeni açılan hastanelere yeni kadrolar verilsin, yeni açılan hastanelere diğer hastanelerden…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/genel_kurul.cl_getir?pEid=88310