Yükseköğretim Kanunu’ndaki değişikliklere dair 17 maddelik kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

İlk altı maddesi 2 Mayıs’ta geçen “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” görüşmeleri dün devam etti.

Kabul edilen tasarıyla İstanbul, Gazi, Selçuk, Dumlupınar, Erciyes, Mersin, Sütçü İmam, Sakarya, Anadolu, Isparta Süleyman Demirel, Afyon Kocatepe, İnönü ve Karadeniz Teknik üniversiteleri olmak üzere 13 üniversite bölünecek.

Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji olmak üzere üç yeni devlet üniversitesi; İstanbul Atlas, Ankara Medipol, İstanbul Semerkand Bilim ve Medeniyet ve İzmir Tınaztepe olmak üzere dört yeni vakıf üniversitesi kurulacak.

TIKLAYIN – 17 Maddelik Tasarı Neleri Kapsıyor?

Genel Kurul’da itirazlar

Görüşmeler sırasında söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, tasarıya kamuoyunda yoğun tepki olduğunu ancak iktidarın buna kulak tıkadığını belirterek tasarının geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil de İstanbul Üniversitesinin dünyanın sayılı üniversitelerinden olduğuna işaret ederek üniversitelerin itibarlarının azaltılmamasını istedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, tasarıyla “neyin amaçlandığını” sorarak kalitenin, üniversitenin sayısıyla değil, öğretim üyesinin kalitesiyle ölçülebileceğini söyledi.

CHP’li Ali Şeker de kürsüye İstanbul Üniversitesi maketiyle çıktı. “Üniversitelere kıymayın” diyen Şeker, yeni üniversite açılmasına karşı olmadıklarını ancak köklü üniversitelerin bölünmesini istemediklerini ifade etti.

Cerrahpaşa’da bölünmeye karşı “T A M A M”

Bölünen üniversitelerden biri de İstanbul Üniversitesi. Yasaya göre 11 fakültesi ayrılarak yeni kurulacak İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa)’ya dahil edilecek.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve idari çalışanları tasarının gündeme geldiği ilk günden beri Beyazıt Meydanı’nda protesto eylemlerine devam ediyor.

TIKLAYIN – Üniversitelerin Bölünmesine Karşı Protestolar

Tasarının geçmesini protesto eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri gece kampüste toplanarak mumlarla “T A M A M” yazdı. Öğrenciler direnişe devam edeceklerini söyledi.

Bölünecek üniversiteler ve içine alacağı fakülteler

Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Gazi Üniversitesi’nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp fakülteleri; Bankacılık ve Sigortacılık, Tapu Kadastro, Yabancı Diller yüksekokulları; Adalet ve Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) (İstanbul Üniversitesi’nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, İletişim, Spor Bilimleri, Veteriner, İstanbul Cerrahpaşa Tıp fakülteleri; Sağlık Hizmetleri, sosyal Bilimler, Ormancılık, Veterinerlik meslek yüksekokulları; Adli Tıp, Kardiyoloji, Nörolojik Bilimler, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz enstitüleri; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (İnönü Üniversitesi’nden ayrılacak): Su Ürünleri, Ziraat, Mühendislik, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım fakülteleri; Sivil Havacılık, Battalgazi ve Yeşilyurt meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Trabzon Üniversitesi (Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılacak): Fatih Eğitim, Hukuk, Güzel Sanatlar, İlahiyat, İletişim, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler fakülteleri; Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu; Devlet Konservatuarı; Araklı, Beşikdüzü, Maçka, Tonya ve Vakfıkebir meslek yüksekokulları; Eğitim Bilimleri Enstitüsü.

Konya Teknik Üniversitesi (Selçuk Üniversitesi’nden ayrılacak): Mühendislik, Mimarlık, Teknik Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri; Teknik Bilimler Yüksekokulu; Lisansüstü Programları Enstitüsü.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Dumlupınar Üniversitesi’nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Tıp, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakülteleri; Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sakarya Üniversitesi’nden ayrılacak): Hendek Eğitim, Söğütlü Spor Bilimleri, Arifiye Teknoloji, Sapanca Turizm, Ferizli Ulaştırma ve Lojistik, Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Batı Karadeniz Deniz Bilimleri fakülteleri; Adapazarı Yabancı Diller, kaynarca Uygulamalı Bilimler, Akyazı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yüksekokulları; Sapanca Turizm, Adapazarı, Geyve, Akyazı, Arifiye, Ferizli, Hendek, Karasu, Kaynarca Seyfettin Selim, Pamukova, Sapanca, Kocaeli, Karapürçek, Söğütlü ve Taraklı meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Kayseri Üniversitesi (Erciyes Üniversitesi’nden ayrılacak): Seyrani Ziraat, Veteriner, Uygulamalı Bilimler fakülteleri; Bünyan, Develi Hüseyin Şahin, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Pınarbaşı, Safiye Çıkrıkçıoğlu, Sosyal Bilimler, Tomarza, Yahyalı ve Kayseri meslek yüksekokullarını; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Tarsus Üniversitesi (Mersin Üniversitesi’nden ayrılacak): Teknoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, İnsan ve Toplum Bilimleri fakülteleri; Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu; Tarsus, Tarsus Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

İstiklal Üniversitesi (Sütçü İmam Üniversitesi’nden ayrılacak): Elbistan Mühendislik, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İnsan ve Toplum Bilimleri, Sağlık Bilimleri fakülteleri; Elbistan ve Elbistan Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (Anadolu Üniversitesi)

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Süleyman Demirel Üniversitesi)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Afyon Kocatepe Üniversitesi)

13 üniversitenin ismi değişecek

Genel kurul’dan geçen yasayla Erzincan Üniversitesi’nin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi”, Uludağ Üniversitesi’nin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesi’nin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesi’nin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”, Dumlupınar Üniversitesi’nin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesi’nin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”, Namık Kemal Üniversitesi’nin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”, Ahi Evran Üniversitesi’nin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Mehmet Akif Üniversitesi’nin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, Bozok Üniversitesi’nin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi” olarak değiştirilecek.

Nasıl gündeme gelmişti?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Turgut Özal’ın ölüm yıl dönümün olan 17 Nisan’da yaptığı konuşmada tasarının önü açılmıştı.

Erdoğan, Malatya’daki İnönü Üniversitesi’ni işaret ederek, “Mevcut üniversitenin, adını anmak istemiyorum, oradaki öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve Turgut Özal Üniversitesi’ni kuracağız” demişti.

* Fotoğraf: Hergele Postası, Twitter

Kaynak: Bianet.org

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: