3. Havalimanı inşaatında ‘Köle değiliz’ diyerek başlattıkları eylemler sonrası gözaltına alınıp tutuklanan inşaat işçilerinin ilk duruşması Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Tutuklu 25 işçi ve 5 sendika yöneticisinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. İşçilere yurt dışına çıkma yasağı da konuldu. Tutuklu işçilerden Serhat Bilici ise başka bir davadan, başka bir ilde tutuklu olduğu ve SEGBİS’le ifadesi alınamadığı gerekçesiyle tahliye edilmedi. Bir sonraki duruşma 20 Mart 2019’a ertelendi.

Aralarında TİP üyesi Yusuf Yılmaz ve Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da olduğu 30 işçi serbest bırakıldı.

İnşaat işçilerinin mücadelesini karıncaların file karşı verdiği mücadeleye benzeten Karabulut, “Belki o fil tek tek karıncaları ezebilir ama o karıncalar birleştiğinde aynı 14 Eylül’de olduğu gibi o fili alt edebiliyor” dedi.

Duruşma öncesi 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasına milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay, Oya Ersoy, Ali Şeker, Kani Beko, Sezgin Tanrıkulu,Filiz Kerestecioğlu, Gamze İlgezdi, İlhan Cihaner, Levent Tüzel, Canan Kaftancıoğlu ve Onur Hamzaoğlu da katılmıştı. Tutuklu işçilerin ailelerinin konuşmalarının ardından basın açıklaması okundu ve işçilerin 17 talebi tekrar sıralanmıştı.

Kaynak: İleriHaber

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: