CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker,  Ankara Tren Garı katliamına ilişkin hazırlanan iddianamede IŞİD’in Türkiye sorumlusu olarak gösterilen İlhami Balı’nın kırmızı bültenle arandığı dönemde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Ankara’da bir otelde konaklatıldığı iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

CHP’li Şeker, “7 Haziran – 1 Kasım arası karanlık dönemin tüm kirli ilişkilerinin bir an evvel açığa çıkarılması ve tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerekiyor” dedi.

Şeker,  Soylu’ya  şu soruları yöneltti:

“İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinde en tehlikeli teröristler için belirlediği kırmızı listede yer alan İlhami Balı’nın 27-29 Mart 2016 tarihleri arasında Ankara’da lüks bir otelde konaklatıldığı iddiası doğru mudur?

“Kırmızı listede yer alan İlhami Balı’nın Ankara’da konaklatıldığı süreçte üst düzey MİT yetkilileri ile görüştüğü iddiaları doğru mudur?

“İlhami Balı 27-29 Mart 2019 tarihi öncesinde de istihbarat yetkilileri ile iletişim halinde miydi?

“Saldırılara ilişkin tedbirler neden alınmadı?”

“Suruç ve Ankara katliamları başta olmak üzere çok sayıda saldırının faillerinden olan İlhami Balı’nın telefonları teknik takibe alınmış mıdır? Alındı ise İlhami Balı’nın telefonları dinlendiği halde organize ettiği katliamlar ve saldırılara ilişkin gerekli tedbirler neden alınmamıştır?

“İlhami Balı’nın ve Adıyaman Dokumacılar grubunun organize ettiği katliam ve saldırılara ilişkin gerekli tedbirleri almayan yetkililer hakkında herhangi bir idari ya da adli işlem başlatılmış mıdır?

“İlhami Balı’nın Ankara’da istihbarat yetkilileri ile görüştüğüne ilişkin iddialar doğru ise dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından değinilen 7 Haziran- 1 Kasım arası karanlık dönemin kirli ilişkilerinin ortaya çıkarılması için bir adım atılması düşünülmekte midir?”

İlhami Balı kimdir?

“Ebu Bekir” kod adlı İlhami  Balı, Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’te HDP mitingine yapılan bombalı saldırı, 22 Temmuz 2015’te Suruç’taki canlı bomba saldırısı ve Ankara Garı’ndaki 2 canlı bombalı saldırı talimatlarını veren kişi olarak biliniyor.

Balı, İçişleri Bakanlığı tarafından 4 milyon TL ödül ile “kırmızı” listede aranıyor. 

Geçmişte El Kaide üyeliğinden 3 yıl hapis yatan Balı’nin hayatta olduğu ve  Mayadin bölgesinde olduğu iddia ediliyor. Bali, Hatay, Reyhanlı nüfusuna kayıtlı.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: