Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS),Spinal Müsküler Atrofi ( SMA),Multipl Skleroz (MS) ve Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önceki gün kabul edildi. Komisyon, ALS, SMA, MS ve DMD ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalıkların, tedavi ve bakımlarında karşılaşılan zorlukları çözmeye çalışacak.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, araştırma önergesinin gereği olarak ilk önce komisyon oluşturulup konunun uzmanlarıyla görüşmeler yürütüleceğini aktardı. 

Şeker, komisyonun oluşturulacak olmasını, yaşanan sorunların boyutlarının, farkındalığının ortaya çıkarılması ve çözüme dair yolun başlangıcı olarak nitelendirdi. 

KONU ÖNEMSENMELİ

Çözüme yaklaşılması konusunda önemli bir adım atıldığını belirten Şeker, “Çözüme yaklaşması açısından bu konunun önemsenmesi gerekiyordu. Biliyorsunuz birçok araştırma önergemiz reddediliyordu. Bu açıdan önemli. Nadir de olsa kabul gördü” dedi.

İLAÇ SORUNU UNUTULMASIN

Şeker, ilaç temininde ciddi sıkıntıların olduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Hastalar ve hasta yakınları çok ciddi problemler yaşıyor. Bunların tüm yönleriyle araştırılması gerekiyor. Çözüm önerilerinin gerek Sağlık Bakanlığı nezdinde gerekse TBMM nezdinde yapılacak kanun düzenlemeleriyle sorunun giderilmesi önemli bir adım. Hastaların ve ailelerin sıkıntılarına yönelik çözümün başlangıcı. Bu kararın faydalı olacağını düşünüyorum.”

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: