Bazı CHP Milletvekilleri, başkentte tren kazasının yaşandığı yerde incelemelerde bulundu.

CHP Milletvekilleri Servet Ünsal, Selin Sayek Böke, Ali Şeker ve Yüksel Özkan, tren kazasının yaşandığı yere gelerek incelemelerde bulundu.

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) kılavuz lokomotifle çarpışması sonucu meydana gelen kazanın olduğu yere gelen CHP’li milletvekilleri, yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, ” Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı yurttaşlarımıza da acil şifalar temenni ediyoruz.
Bir kez daha haykırıyoruz. Marşandiz İstasyonu’nda yaşanan ve 9 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan olay kaza değil cinayet’tir.
Bugün Saray’ın hemen yanı başında yaşanan kazanın nasıl olduğu henüz tam olarak ortaya çıkarılamadan, arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Saray’da 100 günlük eylem planında demiryollarında nasıl çağ atladığını anlatıyordu ülkeyi yönetenler.
Oysa, YHT yapacağız diye bilim adamlarının, uzmanların uyarıları dikkate alınmadan açılan Ankara İstanbul hattında Pamukova’da 2004’de yaşanan tren kazasında 41 yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Olay iki makinistin üzerine yıkıldı. Dava zaman aşımına uğradı. Sorumlular milletvekili yapıldı, zamanın ulaştırma bakanı şu anda meclis başkanı” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Ünsal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bizim isteğimiz Mecliste bir araştırma komisyonu kurulsun, suçlular kimse açığa çıksın. Yoksa bu tren yolu kazaları bitmez. Çünkü bu kadar ilkellik olur mu? Dünyanın her yerinde hızlı tren yapıyorsunuz. İnsan önündeki treni cep telefonuyla mı arar?” dedi.

Ünsal, kazada ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Öte yandan kaza yerinde vinçle enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Kaynak: AA

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: