3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, havalimanı şantiyesinde yaşanan iş cinayetiyle ilgili olarak İstanbul Tophane’de bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak, “İş cinayetlerini gizleme çabalarına karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Üçüncü havalimanı şantiyesinde kimliği belirlenemeyen bir işçinin cansız bedeninin bulunması üzerine 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, bir basın açıklaması düzenleyerek, iş cinayetlerini örtbas etme çabalarına karşı gerçekleri yayma çağrısında bulundu.

İstanbul Tophane’de bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde yapılan açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de katıldı.

DEMİR: CİNAYETLERE ENGEL OLMAK YERİNE ÖRTBAS EDİYORLAR

Basın açıklamasını, Devrimci Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir okudu. Demir, “3. Havalimanı inşaatında bir iş cinayeti daha işlendi. Üç gündür gerçekliğini teyit etmeye çalıştığımız olayda kimlik bilgisine dahi ulaşılamayan bir işçinin cenazesi şantiyedeki rögarın içinde, yine işçiler tarafından bulundu” dedi.

Demir, yaşanan iş cinayetinin gizlenmeye çalışıldığını belirterek, “İşçilerin ensesinde her daim hazır ve nazır bekleyen görevliler, cinayetlere engel olmak yerine örtbas etmeye çalıştılar. Tanık işçilerin telefonları ellerinden alınarak kayıtlar silindi. Bu havalimanının, dünyanın en büyük coğrafi alanına sahip ve 90 milyon yolcu kapasiteli olmasıyla övünen yetkililerden ise tek bir ses yok” diye konuştu.

“İşçilerin haklı tepkisi bütün ülkede ses getirmese bu cinayetin de üstünü örtebileceklerdi” diyen Demir, iş cinayetlerini gizleme çabalarına karşı mücadele etme çağrısında bulundu.

‘HEPSİNDE KANIMIZ, CANIMIZ, ALINTERİMİZ VAR’

DİSK adına konuşan Kanber Saygılı, 29 Ekim’de açılışının yapılacağı bildirilen 3. Havalimanı hakkında şunları söyledi: “Yollardaki üst geçitlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla şöyle bir pankart var: ‘Bu bir havalimanı değil, tarihi eser’ diyor. Köle sahiplerinin, feodal ağaların, aynı zamanda burjuvazinin ‘tarihi eser’ dedikleri bütün eserlerde kanımız, canımız, alın terimiz var.”

KARABULUT VE ÖZKANLI’NIN MESAJLARI OKUNDU

HDK Emek Meclisi’nden Oya Öznur, tutuklu bulunan Özgür Karabulut ile Özkan Özkanlı’nın cezaevinden gönderdikleri mesajları okudu. Öznur, “Özgür Karabulut mesajında şunları söyledi: Çıktığın yolda karşılaşacağın engeli biliyorsan, bu engeller senin mücadelene engel olmuyor. İşçilerin, emekçilerin hak mücadelesi, özgürlük mücadelesi patronlar tarafından birçok engelle kırılmaya çalışılıyor. Bu dün oldu, bundan sonra da olacak. Biz mücadeleyi her ne pahasına olursa olsun sürdüreceğiz” dedi.

Özkanlı’nın gönderdiği mesaj ise şöyle: “Dayanışmada emekleri olan bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. 3. Havalimanı işçileri olarak, direnişlerini sürdüren Migros, Flormar, Cargill işçilerine ve haksızlığa uğrayan tüm işçilere selam gönderiyoruz. Sermayenin sesi değil emekçinin sesi olmaktan, mücadelede olmaktan gurur duyuyoruz.”

‘HAVALİMANI DEĞİL MEZARLIK YÜKSELİYOR’

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, 3 yıl önce soru önergesi verdiklerini söylerken, “İşçiler ölüyor, tedbir alın dedik. Soru önergesi verdik. Tedbirler alınmadığı için çok sayıda işçi arkadaşımız katledildi. Orada havalimanı değil, 38 işçinin mezarı yükseliyor aynı zamanda. Orada kimin çalıştığı, kimin öldüğü ve kimin öleceği belli değil. Bir kez daha sesleniyoruz: Haklı olan işçileri serbest bırakın” dedi.

Kaynak: Dokuz8Haber

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: