CHP Trabzon İl Başkanlığı tarafından organize edilen “Eğitim Meselesi Memleket Meselesi” konulu konferans Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Panele konuşmacı olarak 25-26 Dönem Eskişehir Milletvekili Prof.Dr.Gaye Usluer, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker katıldı. Panelin moderatörlüğünüyse Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur yaptı. CHP İl Başkanı Güzide Uzun Ankara’da olduğu için panele katılamazken; CHP PM Üyesi Yavuz Karan, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu panele katılan isimler arasındaydı.

EĞİTİMİ PİYASALAŞTIRDILAR

TEOG sistemini eleştiren 25-26 Dönem Eskişehir Milletvekili Prof.Dr.Gaye Usluer “TEOG kaldırılmadı, sistem değişti ama çocukların ne yapacağına dair hiçbir fikri yok. MEB müfredatı değiştiriyor ama ne yapacağını bilmiyor çünkü saraydan ültimatom geldi.” dedi. Kesintili eğitim sistemine geçildiğini belirten Usluer “4+4+4 sitemi getirildi. Eğitimi piyasalaştırdılar. Türkiye değişiyor. Dünya değişiyor. Biz eğitim politikalarını sorgulamak zorundayız. Eğitim bir siyasi partinin yönetimine bırakılmamalı. Eğitim sorunları hiçbir partinin tekeline bırakılmamalıdır.” diye konuştu.

OKULLARDA NİCELİKLİ VE NİTELİKLİ AYRIMI OLAMAMALI

Çocukların ülkenin geleceği olduğuna vurgu yaparak konuşmasına devam eden Usluer “Dershaneleri kapattınız.  Onlar ne yaptı? Dershaneleri liseye dönüştürdü. Özel Okullara alternatif okullar oluşturdunuz.” dedi.  Nitelikli eğitim verilmediğini belirten Usluer “Okullaşma oranı artsa da eğitim düzeyi artsa da bunlar yeterli değil. Okul öncesi eğitim imamlara teslim edildi.  Türkiye’de sübyan okulları yaygın, sübyan okullarında iktidar döneminde yüzde 70 bir artış oldu. İçine cihadın yerleştirilmediği eğitimler vermeliyiz. Demokrasiyi içselleştirmeliyiz. Okullar arasında nicelikli ve nitelikli diye bir ayrım olmamalı. Okul aile birlikleri iktidarın arka bahçesi olmuş. Kindar ve dindar nesi yetiştirilmek isteniyor.” ifadelerine yer verdi.

Kendi kendine yetmeyen, sorgulamayan, düşünmeyen bir halk yaratılmaya çalışıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker,  4+4+4 sitemini eleştirdi. Şeker “Cahil bırakılmanın yanı sıra halkı dinsel öğretilerle yönetmeye çalışıyorlar. Taşımalı eğitimle köylerimiz imamlara teslim edildi. Diyanete okul öncesi eğitimi teslim ettiler. Bir suç örgütü haline gelmiş bir iktidar var önümüzde. Köy enstitülerindeki aydınlanma dönemini sürdürebilseydik bugün çok farklı bir Türkiye vardı. Eğitim CHP’nin, AKP’nin, MHP’nin, HDP’nin değil tüm ülkenin sorunudur.” şeklinde konuştu. Öğretmenlere karşı uygulamaya konulacak performans uygulamasını eleştiren Panelin moderatörlüğünü yapan Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur “Performans uygulaması ile öğretmenler itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. STK’lar olarak bu uygulamayı, değerlendirmeyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Gerekli mücadeleyi vereceğiz.” diye konuştu. Filiz YILDIRIM

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: