CHP’li Ali Şeker, bekçilere polis yetkisi veren kanun teklifinin geri çekilmesini istedi.

Yargının “bekçi kimlik soramaz” kararları üzerine harekete geçen AKP, bekçilerine gözaltı ve kimlik sorma yetkisi veren kanun teklifinin Meclis İçişleri Komisyonundan kabul ettirmesinin ardından Meclis Genel Kurulunda bu hafta görüşülmesi bekleniyor. CHP Milletvekili Ali Şeker kanun teklifiyle AKP’nin kendi ‘milis gücünü’ oluşturmak istediğine dikkat çekti. Yargının “bekçi kimlik soramaz” kararları üzerine harekete geçen AKP, bekçilerine gözaltı ve kimlik sorma yetkisi veren kanun teklifinin Meclis İçişleri Komisyonundan, CHP ve HDP’nin şerhiyle geçti. Bu hafta Meclis Genel Kurulunda beklenen teklife, insan hakları örgütleri, polis devleti uygulamasının bekçilikle pekiştirileceği için eleştiri gelmişti. Bu hafta Mecliste görüşülmesi beklenen kanun teklifiyle ile ilgili CHP Milletvekili ve PM Üyesi Ali Şeker‘le konuştuk.

“AKP ‘MİLİS GÜCÜNÜ’ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR”

AKP iktidarının uzatmaları oynadığını anlatan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker şunları söyledi: “Her alanda sıkıştı. Ekonomi, işsizlik sokağı vurmuş durumda. ‘Şehitler tepesi’ argümanı artık oy verenleri konsolide etmeye yetmiyor. Araştırmalar da bunu doğruluyor. Tüm bunların sonucu olarak da AKP iktidarı kendi iktidarını korumak için geçmişteki tüm otoriter iktidarların başvurduğu yöntemlere başvurarak muhaliflere yönelik kontrol, baskı ve denetim mekanizmaları kuruyor.  Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasası bunlardan biri. Anaya Yasa Mahkemesinin iptalleri ve uyarılarını dikkate almıyor. Bekçilere olağanüstü yetkiler veren teklifi bir kez daha Meclise getiriyor. İktidar halkı korumak için değil kendi iktidarını korumak için bekçileri kullanıyor. Mahalle Bekçiliği alanını kendi taraftarları için yeni bir istihdam alanı olarak da kullanılıyor. AKP, kendi iktidarını korumak için işsizliğin rekor düzeye ulaştığı ülkemizde bu alanı kullanarak ‘milis gücünü’ oluşturmaya çalışıyor.”

CHP VE HDP ŞERH KOYMUŞTU

Meclis İçişleri Komisyonunda yapılan görüşme sırasında CHP ve HDP, bekçilere geniş yetkiler veren kanun teklife şerh koymuştu. Teklifin belirsiz tanımlarla bekçileri geniş yetkilerle donattığını belirten CHP ve HDP, özellikle silah kullanma yetkisi ve bekçi adaylarında aranacak şartlar konusunda uyardı.

Günlük Evrensel / Şerif KARATAŞ

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: