Ankara’da Halkevlerine yönelik operasyonda 5 şubede arama yapılırken, 4 şube başkanı gözaltına alındı. Halkevleri Genel Merkezi’nde konuya ilişkin yapılan basın toplantısında “Daha fazla kadınla birlikte örgütlenerek mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

Ankara’da Tuzluçayır, Keçiören, Eryaman, İlker ve Mutlu Halkevi şubelerine operasyon düzenleyen polis arama yaptı.

Şubede yapılan aramalara Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin katılmasına ise izin verilmedi.

Mutlu, Tuzluçayır, Keçiören ve Eryaman Halkevi şube başkanlarının evlerinde de arama yapan polis, 4 şube başkanını gözaltına aldı.

HALKEVLERİ’NDEN İLK AÇIKLAMA

Polis operasyona ilişkin herhangi bir bilgi  paylaşmazken Halkevleri operasyonlara ilişkin açıklama yayımlayarak şunları kaydetti:

“Biliyoruz ki; bu soruşturmanın nedeni Halkevleri’nin muhalif kimliğidir. Bu soruşturmanın nedeni hukuksuz mühürlemelere rağmen halkın hakları mücadelesinin kesintisiz devam etmesidir.

Krizin faturasının halka ödetilmek istenmesinin karşısında buna karşı çıkmamızdır. Bugün hesap vermeyip bundan rahatsız olanlar Halkevleri’ni susturmaya çalışmaktadır.

Halkevleri’ni susturamayacaksınız!

Halkevleri susmaz, memleket susmaz!”

GENEL MERKEZDE AÇIKLAMA

Operasyon ve gözaltılara karşı akşam saatlerinde Halkevleri Genel Merkezi’nde açıklama bir açıklama gerçekleştirildi. Toplumsal muhalefetin birçok temsilcisinin katıldığı toplantıda “Halkevleri yalnız değildir” mesajı verildi.

Açıklamaya Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri GYK üyeleri aynı zamanda CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Orhan Sarıbal, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Erkan Baş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Yıldırım Kaya, Mahmut Tanal, Ali Haydar Hakverdi, Sezgin Tanrıkulu, Orhan Sümer,  Suat Özcan, Necati Tığlı, Ayhan Barut, Abdurrahman Tutdere, Neslihan Hacıoğlu, Özgür Ceylan, KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Devrimci 78’liler Genel Başkanı Hüseyin Esen, ÖDP Başkanlar Kurulu’ndan Pelin Bektaş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve Genel Sekreteri Turgay Özkan, EHP Merkez Komitesi adına Can Ersoy, EMEP Ankara İl Örgütü adına Fikret Aslan, ATO(Ankara Tabip Odası) Başkanı Vedat Bulut, ATO Genel Sekreteri Ali Karakoç, Tüm Emekli Sen, SEP, İHD ve Birleşik Devrimci Parti katıldı.

‘DAHA FAZLA KADINLA ÖRGÜTLENEREK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Basın toplantısının açılış konuşmasını Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nebiye Merttürk yaptı. Merttürk, operasyonda gözaltına alınan dört Halkevci’nin de kadın olduğuna dikkat çekerek “Daha fazla kadınla birlikte örgütlenerek mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘HALKEVLERİ HALKIN HAKLI ÇIKARLARI İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEK’

Merttürk’ün ardından söz alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Halkevleri’nin kamu yararına bir dernek olduğunu, İçişleri Bakanlığı’ndan pek çok müfettişin gelip Halkevleri’nin defterlerini incelediğini belirtti.. Aktaş, geçtiğimiz aylarda Halkevleri şubelerinin “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” gerekçesiyle mühürlendiğini anımsattı. Aktaş, Halkevleri’nin ekonomik krize karşı “Halk ödemeyecek” kampanyası başlattığını belirtti. Halkevleri’nin geçmişte de emeğin ve işçi sınıfının çıkarları için mücadele ettiğini belirten Aktaş, “Halkevleri bugün de emeğin çıkarları, sınıfın çıkarları, halkın hakları için mücadele etmeye devam edecek”

‘AKP SOSYALİST OLMAYI SUÇ İLAN ETTİ’

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ise AKP tarafından sosyalist olmanın suç sayıldığı günlerden geçildiğini belirterek “Sosyalist kimliğimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi. Günay, “İktidara muhalefet etmek suçmuş gibi lanse ediliyor, suç değildir demokrasidir” dedi. Halkevleri’nin 86 yıllık geçmişini anımsatan Günay, “Unutulmamalıdır ki  tüm iktidarlar geçicidir, Halkevleri kalıcıdır” dedi. Günay, Halkevleri’nin yalnızca yöneticileri ve üyelerinden ibaret olmadığını, bugün dayanışmaya gelen herkesle bir bütün olduğunu kaydetti.

‘AKP TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR’

Halkevleri Eski Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise “Bu Halkevleri’ne yönelik ilk saldırı  değil, bundan öncekileri püskürttük” dedi. Ersoy, operasyonun yerel seçimlere yaklaşılırken yapıldığına dikkat çekerek “Ankara’yı kazanma derdinde olan AKP iktidarI Halkevleri’ni kendilerine tehdit olarak görüyor, görsünler. Çünkü biz neoliberal politikaları koç başı yapan, gericiliği at başı olan bir iktidarın karşısında eşitlik için, özgürlük için, barış için ve halkın hakları için mücadele etmeye her zaman devam ettik. Halkevleri’nin 87 yıllık tarihi faşizme karşı demokrasi mücadelesinin tarihidir” dedi.

‘BÜTÜN MUHALEFETE SALDIRIDIR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da yaptığı konuşmada, “Yapılan şey bütün muhalefet saldırıdır” diyerek sözlerine başladı. Ağbaba, “Krizin derinleştiği, yolsuzluğun her gün görüldüğü bir yerde Halkevleri’ne saldırının da beklenen bir şey olduğunu söylemek lazım. Çünkü hükümet, Saray Rejimi kendi yapmış olduğu yolsuzluğun, kendi yaratmış olduğu yokluğun duyulmasını istemiyor” dedi. Ağbaba son söz olarak “Bu rejime karşı, faşizme karşı hep beraber olacağımızı söylemek isteriz. CHP olarak her zaman Halkevleri’nin yanında olduğumuzu, ona yapılan saldırılara karşı her zaman Halkevleri ile dayanışma içinde olduğumuzu, bu saldırıya karşı sizlerle birlikte duracağız” dedi.

Kaynak: İleriHaber

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: