Atatürk’ün direktifleriyle 1926’da Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde kurulan Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamına alınması fabrika önünde yapılan eylemle protesto edildi.

Türkiye’nin ilk şeker fabrikasının özelleştirilmesine karşı çıkan gruba CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Muharrem İnce, Okan Gaytancıoğlu, Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu da destek verdi.  Mücadeleyi Türkiye’de kurulan ilk şeker fabrikası önünden başlattıklarını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Şeker sadece şeker fabrikasında çalışan 10 bine yakın işçiyi ilgilendirmiyor. Şeker aynı zamanda hayvancılık yapanları ilgilendiriyor. Şeker fabrikalarımıza namusumuz, şerefimiz gibi sahip çıkacağımızı bilmenizi istiyoruz. Vatan savunması sadece sınırda düşmana silah çekmekle olmaz, bize bırakılan miraslara sahip çıkmakla da olur. Bu bir vatan savunmasıdır.”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ise belediye olarak fabrikayı satın alıp halka vermek istediklerini söyledi.
CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker’de Türk insanının hükümet eliyle şeker fabrikaları kapatılarak pancar şekeri dururken, sentetik şekere mahkum edildiğini ve bunun da ileri de bağırsak, kolon ve benzeri birçok kanser hastalığını beraberinde getireceğini ifade etti.
Kaynak: Milliyet

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: