CHP’li Milletvekilleri, Parti Meclisi Üyelerinin de aralarında bulunduğu grup Eskişehir Alpu Ovası’nda yapılması planlanan Kömürlü Termik Santrale karşı yürüyüş yaptı. Polisin kurduğu barikatı da aşan CHP’liler ‘Termik santral istemediklerini’ haykırdılar.

CHP’li Milletvekilleri, Parti Meclisi Üyelerinin de aralarında bulunduğu grup Eskişehir Alpu Ovası’nda yapılması planlanan Kömürlü Termik Santrale karşı yürüyüş yaptı.  Polisin kurduğu barikatı da aşan CHP’liler ‘Termik santral istemediklerini’ haykırdılar.

CHP’ liler Eskişehir Alpu Ovası’nda yapılması planan termik santrale karşı  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden Espark’a kadar yürüyüş gerçekleştirdi.  CHP’liler yürüyüş sırasında polisin kurduğu barikatı da aştı.

YLürüyüşe; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, , Milletvekilleri Ali Şeker,  Utku Çakırözer,  Hüseyin Yıldız, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Parti Meclis iÜyesi Emine Gülizar Emecan,  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bazı STK’ların yöneticileri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Topluluk adına basın açıklamasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca okudu.  Kömürlü termik santralin kurulmasına izin vermeyeceklerini belirten Karaca;
“Siyaset için değil, burada çocuklarımızın, ülkemizin geleceği için varız. Hangi siyasi düşüncede olursa olsun hep birlikte, tüm siyasi partilerimizle, demokratik kitle örgütlerimizle, odalarımızla Eskişehir’den sesleniyoruz. Rantı bırakın, yandaş kayırmayı bırakın. Artık bu ülkenin yerli ekonomiye, yerli tarımına, yerli üretimine destek olun. Alpu ovasını, Eskişehirleri rahat bırakın. Onlar üretsinler ki sen buğdayı dışarıdan ithal etme, samanı getirme. Buğdayı, nohudu, fasulyeyi dışarıdan getirme. Bizim kaynaklarımız bize yetecek. Siyaset değil gelecek için, aydınlık bir Türkiye için, yaşanabilir bir Türkiye için önce insan diyerek sizlerle birlikteyiz. Başarabiliriz. Sinop halkı direndi ve başardı. Eskişehirliler, siyasi partiniz,düşünceniz ne olursa olsun bu termik santral hepinizin geleceğini karartacak. Eskişehir bizim için, ülkemiz için gerçekten bir öncü olacak. Eskişehir halkı direnecek. Termik santrale direnecek. Her şeye rağmen direnecek, bu termik santrali kurdurtmayacağız. Bu termik santrale izin vermeyeceğiz. Geri adım atacaklar ve tüm Türkiye’de direnişin öncüsü Eskişehir olacak. Umut olacaksınız, umudumuz olacaksınız.”

Şeker: Olağanüstü koşullarda, olağanüstü muhalefet yapılır

CHP Milletvekili Ali Şeker  ise yaptığı açıklamada Eskişehir’deki yürüyüşü şöyle değerlendirdi.  “ Eskişehir Alpu Ovası’nda yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı Eskişehirliler’in direnişi sürüyor. Biz de yanlarındaydık bugün.
Akp iktidarı santrali yapmak için her türlü hukuksuzluğu yapıyor. Bunu sadece Alpu’da değil Sinop’ta, Artvin’de, Bursa’da ve her yerde yapıyor.
Eskişehirliler kararlı. Termik santrali yaptırmayacaklar tarım arazilerine. Akp hariç tüm siyasi partiler, STK’lar bir araya gelmiş durumda. #Gelecekİçin sahip çıkıyorlar topraklarına. Çocukları sağlıklı bir çevrede büyüsünler diye, kanser belasıyla tanışmasınlar diye, sürdürülebilir tarım uzun yıllar devam etsin diye…
Valilik bundan önce yapılmak istenen yürüyüş, miting ve açıklamaları çeşitli gerekçelerle engellemişti.
Söylemiştik daha önce “Olağanüstü koşullarda, olağanüstü muhalefet yapılır” diye.
Bugün Eskişehirliler ile birlikte polis barikatını aştık. Büyükşehir Belediyesi’nden Espark’a yürüdük. Açıklamamızı yaptık. “Topraklarımıza kömürlü termik yapamazsınız”

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: