İnfaz Yasasının Meclis’e getirilmesiyle birlikte tartışmaların daha çok alevlenmesi ve yasa, içerdiği maddeler açısından kısmi af yasası olarak nitelendirildi. Halkweb’in Ankara temsilcisi Ali Haydar Çelebi’nin sorularını yanıtlayan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, önemli açıklamalarda bulundu.

Meclise getirilen infaz yasasının kapsadığı maddeler tartışılmaya devam ediliyor.Yasa içerisinde indirim uygulanacak hükümlü veya tutuklular arasında, hükumete muhalif olanların yer almaması yasanın en çok eleştirilen yönü oldu.

İnfaz yasasının hali hazırda hapiste olan herkes için ortak bir ceza indirimini kapsaması gerektiğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekil Ali Şeker, “Adi suçlara indirimler uygulanırken siyası suçlulara düşman hukuku muamelesi gösterilerek maalesef bu kapsam dışında tutuluyor” şeklinde konuştu.

“Çifte Standart Kabul Edilecek Bir Şey Değil”

Şeker, “Birileri cinayet işleyip dışarı çıkacakken birileri yazı yazdığı, düşüncesini söylediği için hapiste tutulmaya devam edilecek bu çifte standart kabul edilebilecek bir şey değil, yasa içeriği herkesi ortak indirim şeklinde kapsamalı” açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaşanan eşitsizliğe karşı mücadelenin devam edeceğini söyleyen Ali Şeker, önergelerin ve önerilerin sunulacağını iletti.

‘Kızılay Paravan Bir Kurum Halini Aldı’

CHP’li Şeker, koronavirüs salgınına karşı Kızılay’ın vatandaşı yalnız bıraktığını söyleyerek, “Kızılay yurt dışında yurt yapmak amacı içeren paravan bir kuruluşa dönüştürüldü ve vergiden kaçınma işlemlerini yürüten bir kurum halini aldı” sözlerini kullandı.

Şeker, salgına karşı mücadelede etmek ve başarılı olmak için tüm örgütlenmeler ve kamu kuruluşlarının ortak hareket etmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: Halkweb.com.tr

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 Op.Dr.Ali Şeker

Sosyal Medya: